Kategorie

Polecane

Handmade + vintage
ID #1030

Jak czyścić rolety i żaluzje okienne?

W wielu domach do zasłonięcia pomieszczenia przed słońcem używa się różnego typu zabezpieczeń przeciwsłonecznych, do których należą także rolety i żaluzje okienne. O ile tuż po zakupie są one piękne, nowe, czyste i pachnące o tyle należy pamiętać, że wraz z upływem czasu tracą one swój blask i tak jak wszystko w domu pokrywają się kurzem. Jak zatem radzić sobie ze sprzątaniem ich, by nie było to zbyt pracochłonne? Oto kilka porad.

 

Jeśli w naszym domu mamy żaluzje okienne, to warto zaopatrzyć się w środek antystatyczny, który sam w sobie kurzu nie ściera, ale zdecydowanie zapobiega ponownemu osadzaniu się kurzu na listkach żaluzji. Oprócz niego warto kupić także szczotkę do żaluzji, które mając kilka pręcików pokrytych materiałem ściera jednocześnie kilka lub kilkanaście listków żaluzji. Przed samym wycieraniem należy spryskać je środkiem antystatycznym, dzięki czemu będą one dłużej czyste.

 

Jeśli chodzi o rolety okienne, to mamy ich co najmniej kilka rodzajów i w zależności od tego jak wyglądają należy podejść do ich czyszczenia. Stosunkowo najłatwiej wyczyścić rolety rzymskie. Wielu producentów dopuszcza możliwość zdemontowania tkwiących w nich drążków i wyprania ich po prostu w pralce. Ustawić należy program jak dla prania tkanin delikatnych, o niskiej temperaturze prania. Jeśli materiał rolety zbiegnie się w praniu to nie będzie ona pasowała już do naszego okna. Zwykłe rolety materiałowe należy czyścić wilgotną szmatką, są one bowiem pokryte warstwą, która uniemożliwia dostawanie się wilgoci oraz przyleganie kurzu. Przetarcie morką szmatką zwykle pomaga. Cięższe do usunięcia plamki najlepiej usuwać miękką gumką do ścierania ołówków, jeśli to nie pomaga to trzeba użyć wywabiacza plam. Najlepiej jednak sprawdzić na niewidocznym fragmencie materiału, że nasz odplamiacz nie wyciągnie także koloru z tkaniny. Rolety typu dzień/noc, warto przecierać tylko mokrymi szmatkami, bo ich materiał zaimpregnowany jest w taki sposób, że większe i mocniejsze plamy nie są mu straszne, a pozbyć musimy się co najwyżej kurzu.

Tagi: -

Podobne wpisy:

Możesz skomentować ten wpis