Kategorie

Polecane

Handmade + vintage
ID #1037

Dziecko nie chce jeść - jak sobie poradzić?

Kiedy dziecko nie chce jeść, wielu rodziców nie wie co ma robić. Często okazuje się,że brak apetytu u dziecka spowodowane jest źle dobraną dietą. Duża ilość słodyczy i mącznych potraw to nie jest odpowiednia dieta dla dziecka. Dieta ta powinna być bogata w witaminy, błonnik, żelazo, wapń i dobre tłuszcze. Jeżeli chcesz namówić dziecko do jedzenia, zrezygnuj z nakłaniania go i postaw na miłą atmosferę i zabawę.

 

Najczęściej pojawia się problem jedzenia warzyw i owoców, które są podstawą diety nie tylko u dzieci. Niekiedy niechęć do różnego rodzaju warzyw czy owoców wynika z upodobań malucha i należy to uszanować. Nigdy nie jest tak, że dziecko nie lubi żadnych warzyw i owoców, dlatego warto poszukać tych, które mu smakują. Czasami, gdy nasza pociecha nie przepada za zielonymi warzywami,np. ogórkiem lub sałatą, wtedy należy poszukać czegoś w innym kolorze,np. papryka,czerwone buraczki,śliwki lub kalafior. Jak widać dużo zależy od koloru. 

 

Zwracaj uwagę na to, co dajesz swojemu maluchowi na przekąskę. Zamiast dawać mu jakieś słodycze, daj mu ogórka, marchewkę lub banana. Dzieci kiedy są zajęte oglądaniem bajki, często  nie zwracają uwagi na to, co właśnie dałaś im do zjedzenia. Kiedy dziecko nie je rozgotowanych warzyw, wtedy staraj się podawać je w innej formie, bardziej chrupiące, np. gotując na parze. 

Gdy przysłowiowy „Tadek” nie chce jeść, ukryj warzywa tak, by nie widział co je, np. zmiksuj je i podaj w postaci farszu na pierogi czy naleśniki. Jeżeli podajesz owoce, staraj się je podawać w mniejszych kawałkach, ponieważ takiemu maluchowi duży owoc może sprawić kłopot. Z owoców możesz przygotować wiele deserów. Jabłka, brzoskwinie lub śliwki dodawaj do ciasta. Zrób sałątkę owocową, np. z truskawek, bananów, mandarynek lub po prostu zmiksuj je i podaj jako jogurt. Sposobów na ciekawe podanie owoców jest wiele,więc warto zdecydować się, na któryś z nich i  wprowadzić zdrowe odżywianie.

 

Karmienie dziecka będzie prostsze, gdy zachęcisz go,np. do zjedzenia samochodzika lub łódki ułożonej z kanapek. Świetnie sprawdza się również talerz z wizerunkiem postaci z bajek. Dodatkowo posiłek podany na większym talerzu wydaje się mniejszy. Nakładanie zbyt dużych porcji zniechęca malucha. Zdrowe dziecko wie,ile powinno zjeść-potwierdzają to badania. W czasie wzmożonego wzrostu nasza pociecha ma większą ochotę na jedzenie. 

Tagi: dziecko niejadek, niejadek

Podobne wpisy:

Możesz skomentować ten wpis