Kategorie

Polecane

Handmade + vintage
ID #1034

Usuwanie plam - praktyczne porady

Każdemu zdarza się poplamić. Niezależnie od tego czy jest to odzież, dywan czy tapicerka, niektóre z nich są bardzo trudne do usunięcia. Ale wystarczy trochę wiedzy o tym jak usuwa się poszczególne rodzaje plam, by łatwo sobie z nimi poradzić. Jeśli wam też zdarzają się plamy to poczytajcie nasz poradnik jak się z nimi uporać.

 

Atrament – ten z piór wiecznych. Najłatwiej usuwa się go sokiem z cytryny. Należy rozmieszczać trochę soku z cytryny z wodą i takim roztworem potrzeć plamę. Nie należy używać nierozcieńczonego soku, bo może wywabić kolor z materiału.

 

Błoto – teoretycznie łatwo się je usuwa. Należy plamę z błota wysuszyć i zaraz potem wykruszyć resztki błota, a plamę pozostałą na materiale polać płynem do mycia naczyń i wyprać w pralce.

 

Sok z buraków – na niego najlepiej działa zimna wodą. Plamę należy wypłukać w zimnej wodzie, nie mocząc reszty tkaniny. Potem należy na noc namoczyć materiał w zimnej wodzie i normalnie uprać w pralce.

 

Długopis – najlepiej poradzimy sobie z nim korzystając z kwaśnego mleka. Najlepiej czyścić je kiedy jeszcze są w miarę świeże.

 

Farby olejne – najlepiej spróbować wyczyścić terpentyną, którą możemy kupić w sklepach dla artystów plastyków.

 

Farba emulsyjna – można ją wyczyścić letnią wodą, ale tylko pod warunkiem, że plama jest jeszcze mokra. Późniejsze czyszczenie nie przyniesie rezultatów.

 

Flamastry – na nie najlepiej działa zwykła gliceryna.

 

Gumy do życia – można usunąć dzięki włożeniu odzieży na noc do zamrażalnika i po całej nocy guma sama się wykruszy.

 

Kawa i herbata – najlepiej poradzimy sobie z nimi korzystając z lekko rozcieńczonego soku z cytryny.

 

Krew – świeże plamy z krwi należy namoczyć w chłodnej wodzie z solą. Nie używamy do wywabiania plam z krwi ciepłej wody, która je utrwala.

 

Masło – najlepiej posypać mąką ziemniaczaną a po chwili wyprać w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń.

 

Trawa – plam pozbędziemy się nacierając je spirytusem z solą.

 

O autorce: Dominika - redaktorka serwisów modowych, lubująca się w stylu vintage, sama projektuje biżuterię.

Tagi: -

Podobne wpisy:

Możesz skomentować ten wpis